Press the l key to open the language menu.
Skip Main Navigation and go to Content

Second Sight Kuru Tip Yaşa Bağlı Maküla Dejeneresansı Hastalarında Denemeler Yapmaya Başladığını Duyurdu

Manchester Royal Eye Hastanesinde Yaşa Bağlı Maküla Dejeneresansı hastası olan beş kör hastada çığır açan Argus II “Biyonik Göz” tedavisine başlanacak.

Lozan, İsviçre, 18 Eylül 2014 – Second Sight Medical Products Inc. (Second Sight) tarafından bugün yapılan duyuruda Argus® II Retinal Protez Sistemi’nin Kuru Tip Yaşa Bağlı Maküla Dejeneresansı rahatsızlığı sebebiyle merkezi görme kaybı yaşayan kör hastalar üzerinde dünyanın ilk çalışmasını yapacağı bildirildi. Önceden, Argus II ve diğer kullanımda olan retinal implantların sadece ender rastlanan Retinitis Pigmentosa hastaların endike olduğu bilinmekteydi.

Sistemin uygulanabilirliğinin deneneceği bu çalışmanın Ekim ayında başlaması bekleniyor. Çalışma Manchester Royal Eye Hastanesinde Göz hekimi ve Vitreoretinal Cerrah ve Manchester Universitesinde Oftalmoloji ve Retinal Rejenerasyon profesörü olan Paulo Stanga tarafından yürütülecek.

Kuru Tip Yaşa Bağlı Maküla Dejeneresansı(KT YBMD),Retinitis Pigmentosa (RP) hastalığına göre daha sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Dünya genelinde yaklaşık 1.5 milyon kişinin RP, 20-25 milyon kişinin ise KT YBMD hastalığına sahip olduğu bilinmektedir.

Maküler Topluluğu hasta grubuna göre, KT YBMD her yıl İngiltere’de 44.000 kişiyi etkilemektedir.

National Institute for Health Research (NIHR)/Wellcome Trust Manchester Clinical Research Facility Merkezi, Manchester Vision Regeneration Laboratory’de Bölüm Başkanı olan Profesör Stanga; “Manchester Rotal Eye Hospital olarak, Dünya da ilk kez Kuru Tip YBMD hastalarında bu çalışmayı yaptıklarından dolayı kendilerini özel hissettiklerini söyledi. Profesör Stanga; Bu teknolojinin bir devrim niteliğinde olup hastaların hayatlarını değiştirdiğini, bir miktar görsel fonksiyonu geri getirerek daha bağımsız yaşamalarına imkan sunduğunu belirtti.

Profesör Stanga ayrıca; Kuru Tip YBMD, batı dünyasında sık görülen ancak tedavi edilemeyen bir hastalık olup görme kaybına sebep olduğunu ve maalesef yaşlanan popülasyon ile bu rahatsızlığa yakalanan hasta sayısının arttığını sözlerine ekledi. Kuru Tip YBMD hastalarının RP hastaları ile aynı risk profiline sahip olduğunu belirten Profersör Stanga, çalışmanın şimdilik sadece Kuru Tip YBMD ile sınırlandırıldığını, başarılı olması halinde ileri derecede ve skarlı Islak YBMD hastalarında da deneneceğini iletti.

Second Sight Medical Products şirketinin Avrupa Başkanı Gregoire Cosendai ise; “1992 yılında Argus sisteminin geliştirilmesinde katkıları olan Profesör Mark Humayun retinal prob kullanarak RP ve Kuru Tip YBMD hastalarının retinalarına uyaranlar göndermiştir. Her iki tip hastalarında o zaman ışığı tekrar hissedebildiklerini belirtti.

Bay Cosendai; Kuru Tip YBMD ve RP hastalarının arasındaki fark, YBMD hastalarının periferde bir miktar görme becerilerinin kalmasıdır. İleri derece RP hastası olan bir kişi de ise periferde görüntü yoktur. Bu sebeple ilk olarak sistem RP hastalarının tedavisi üzerine odaklanmıştır. Bu çalışma ile beraber ileri derecede Kuru Tip YBMD hastalarının periferal görüntülerinin korunarak merkezi görme alanında da sanal görüntüler oluşturulması hedefleniyor. Bu kesinlike çığır açan bir çalışma olacak dedi.

Maküler Topluluğu Başkanı Tony Rucinski; “Bu önemli bir deneme olacak çünkü bugüne kadar yapay retinanın YBMD hastalarında kullanılmasının uygun olmayacağı düşünülüyordu. Çalışmayı yakından izleyeceğiz. Günde yaklaşık 200 kişiyeYBMD tanısı konulduğunu ve yaşlanan toplum ile beraber bu riskin arttığını söyledi. Tony Rucinski, bu rahatsızlığın tedavisinde yeni yöntemler bulunması adına bu çalışmanın kendilerini bir adım ileri taşıyacağını ümit ettiklerini belirtti.

Argus II Sistemi Avrupa’da CE sertifikasyonunu 2011 yılında ve Amerika’da FDA onayını 2013 yılında almıştır. Argus II sistemi Dünya’nın ilk retinal protez tedavisidir. Argus II buüne kadar 90’dan fazla hastaya implante edilmiştir. Bazı hastalar sistemi 7 seneden fazla bir süredir kullanmakta olup, bu sistemin güvenilirliğini göstermektedir. Argus II, Koteca tarafından BMC Ophtalmology 2014, 14:71 “The Argus II prosthesis facilities reaching and grasping tasks: a case studies” gibi güncel 20 makalenin konusu olmuştur.

Argus II, hasta gözlükleri üzerinde bulunan minyatürize kamera aracılığıyla alınan görüntüleri işler ve kablosuz olarak gözün içerisine implante edilen elektrot dizisine küçük elektriksel darbeler olarak iletir. Gönderilen uyarılar hastanın retinasında kalan hücreleri uyarır ve beyinde görüntü desenleri oluşturur. Hasta bu görsel desenleri nasıl yorumlaması gerektiğini öğrenerek bir miktar görsel fonksiyona kavuşur.

Kuru Tip Yaşa Bağlı Maküler Dejeneresansı Hakkında (Kuru Tip YBMD)

Kuru Tip YBMD rahatsızlığı, Islak Tip YBMD’a göre daha sık görülmektedir. Kuru Tip YBMD tüm YBMD hastalarının %85’ini etkilemektedir. Kuru Tip YBMD genellikle yavaş ilerleyen ve merkezi görme alanının tamamen kaybolmasına neden olmakta ancak periferik görme alanını etkilememektedir. Günümüzde Kuru Tip YBMD için bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Retinitis Pigmentosa (RP) Hakkında

RP ender görülen, kalıtsal bir hastalık olup retinadaki ışığa duyarlı hücrelerin zaman içerisinde dejenerasyonu ile belirgin görme kaybına ve körlüğe neden olmaktadır. Dünya çapında 1.2 milyon kişinin RP hastalığından muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Second Sight tarafından geliştirilen Argus II sistemi fonksiyonunu yerine getiremeyen hücreleri bypass ederek geride kalan sağlam hücrelere elektriksel uyarılar göndererek kör bireylere görsel algı sağlamaktadır. Argus II Avrupada (CE sertifikası) ve ABD’de onaylanmış ilk yapay retina sistemidir.

Argus® II Sistemi Hakkında

Argus II sistemi, Second Sight tarafından geliştirilmiş olan ikinci nesil retinal protezdir. Argus I sistemi 2002 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Sistem Avrupa ve Amerika’da onaylanmıştır. Dünya genelinde 90’dan fazla hasta implante edilmiştir. Sistem, Almanya, İtalya ve Amerika Birleşik Devletlerinde geri ödeme kapsamındadır ve Avrupa genelinde en iyi 16 merkezde uygulanmaktadır.

Second Sight Hakkında

Second Sight Medical Products, Inc., Kaliforniya, Los Angeles’ta 1998 yılında RP gibi dış retina dejenerasyonu sebebiyle kör olan hastalarının görmelerini sağlamak için retina protezi üretmek amacıyla kurulmuştur. Şirketin misyonu, kör bireylere daha fazla bağımsızlık kazandırabilmek amacıyle implante edilebilir görsel protezleri tasarlamak, geliştirmek ve tanıtmaktır. Şirketin Amerika’daki merkezi Kaliforniya, Sylmar’da ve Avrupa’daki merkezi İsviçre’nin Lozan şehrindedir. Daha fazla bilgi için lütfen; http://www.secondsight.com adresini ziyaret ediniz.

Central Manchester University Hospitals NHS Foundation Trust (CMFT) her yıl bir milyondan fazla hastayı tedavi eden uzman sağlık hizmetleri sağlayıcısıdır.

8 uzman hastanesi (Manchester Royal Infirmary, Saint Mary’s Hospital, Royal Manchester Children’s Hospital, Manchester Royal Eye Hospital, University Dental Hospital of Manchester and Trafford Hospitals) kendini hasta bulmaya ve tedavi etmeye adamış yüzlerce klinik ve akademik araştırmacılara ev sahipliği yapmaktadır. (www.cmft.nhs.uk)

 

Manchester Üniversitesi Birleşik Krallığın en büyük ve en popüler üniversitesi olup aynı zamanda prestijli, Russell Group of British Universities üyesidir.

20 akademik kurumu ve yüzlerce uzman araştırmacı grupları ile dünya çapında ileri gelen disiplinlerarası öğretim ve araştırmanın öncülüğünü yapmaktadır.

2008 Research Assessment Exercise sonuçlarına göre, The University of Manchester ülkenin başlıca önde gelen araştırma kurumlarından biri ve araştırma gücünde Birleşik Krallığın üçüncüsü olmakla beraber bünyesinde en az 25 Nobel ödüllü çalışan veya eğitim görmüş araştırmacı bulunmaktadır. Üniversitenin yıllık geliri 2011/12 de 807 milyon İngiliz Sterlini olmuştur. (www.manchester.ac.uk)

 

The NIHR/Wellcome Trust Manchester Clinical Research Facility (MCRF)’nin öncelikli amacı hastaların yararına yeni tıbbi cihazlar ve ilaçlar geliştirebilmek için araştırmalarına odaklanmaktır.  

Tesis Central Manchester University Hospitals NHS Foundation Trust bünyesinde kurulmuş ve fon ihtiyacını National Institute for Health Research (NIHR) dan sağlamaktadır.

MCRF yetişkinler ve çocuklar için yaptığı çalışmaları son model gelişmiş teknolojik ekipmanları ve tesisleriyle uzman araştırmacı hemşireler ve ekibi desteğiyle gerçekleştirmektedir.

Çocuklar için kurulmuş olan CRF in the Royal Manchester Children’s Hospital biriminin kalıtımsal böbrek hastalıkları, metabolik bozukluklar ve işitme bozuklukları araştırmaları bilimin ve teknolojinin geldiği en uç noktadadır. 

Daha detaylı bilgi için : www.wtcrf.nhs.uk ve www.childrenscrf.org web adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

 

The National Institute for Health Research (NIHR) Sağlık Departmanı tarafından yapacağı araştırmalar ile ulusun sağlığı ve refahını geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

2006 yılının Nisan ayında kuruluşundan itibaren, NIHR araştırmalarını NHS e dönüştürmüştür.

NIHR hastaların ve halkın yararına uygulanmış sağlık araştırmalarının sayısını arttırmıştır ve sağlık araştırmalarına katkıda bulunan ve destekleyen, bu konuda bilimin temel bulgularını hastaların ve ekonominin kazanımına sunar.

The NIHR  sağlık alanındaki araştırmalar için sahip olduğu dünya çapındaki birinci sınıf altyapısı  ile hükümetin ekonomik büyüme stratejisini gerçekleştirmekte ve sağlık bilimleri endüstrisinin yatırımcılar tarafından çekici hale getirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır,

NIHR ekibi, programları ,mükemmelliyetçi merkezi ve sistemleri bir bütün halinde dünyanın en entegre sağlık araştırmaları sistemini temsil etmektedir.

Daha detaylı bilgi edinmek için NIHR websitesini ziyaret edebilirsiniz.(www.nihr.ac.uk)

 

Medya İletişimi:

Second Sight Medical Products – ABD

Duane Tsutsui

 

Second Sight Medical Products – Avrupa
Amanda Hayhurst

+ 44 (0) 1789720501

 

Diğer İstekler için:
Türkiye            : +90 212 230 56 48
Uluslararası     : +1 (818) 833-5027

Hastalar için E-mail adresi
Hekimler için E-mail adresi