Press the l key to open the language menu.
Skip Main Navigation and go to Content

Second Sight, Argus® II Retinal Protez Sisteminin Fransa’daki ilk ticari implantasyonunun yapıldığını duyurdu

Sylmar, Kaliforniya – (BUSINESS WIRE) — Kör hastalara görsel protez geliştirerek, üreterek ve tanıtarak fonksiyonel görme becerisi sağlayan Second Sight Medical Products, Inc. (NASDAQ: EYES) (“Second Sight” veya « Şirket ») tarafından bugün yapılan duyuruda, Fransa Devleti Ulusal Sağlık Geri Ödemesi programı olan « Forfait Innovation » kapsamında Argus II Retinal Protez Sistemi (« Argus II ») ameliyatı yapmaya haiz her 3 merkezde ilk retinitis pigmentosa (RP) operasyonları başarı ile gerçekleştirildi. Mevcut merkezler Fransa’nın Paris, Bordo ve Strazburg şehirlerinde yer almaktadır.

2014 yılında, Argus II Forfait Innovation alma hakkı kazanan ilk medikal cihaz olmuş ve ileri derecede RP rahatsızlığı bulunan hastalarda Fransa’nın seçili kliniklerinde yaratıcı tedavi olarak kullanıma sunulmuştur. Forfait Inovasyonu Argus II takılan hastalara özel destek verilmesini sağlamakta ve hastaları implant ücreti ve hastane masraflarının tamamını ödeyerek desteklemektedir. Fransa’da 36 RP hastası ulusal geriödeme kapsamında hayatlarını değiştirecek bu teknolojiden faydalanmak için beklemektedir.

Second Sight CEO’su Dr. Robert Greenberg konu hakkındaki konuşmasında; Daha önce tedavi imkanı olmayan RP hastalarının bu inanılmaz cihazdan Forfait İnovasyonu kapsamında faydalanabilecek olmalarından memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Dr. Robert Greenberg ayrıca, Fransız devletinin attığı bu büyük adım sayesinde Fransa’daki potansiyel hastalar için büyük bir destek olacağını söyledi.

RP, kalıtsal bir hastalık olup son aşamasında hastanın tamamen kör olmasına sebep olabilmekte, Fransa’da 24.000 ve Avrupa genelinde 167.000 kişiyi etkilemektedir.

Günümüze kadar Argus II, Dünya da ile onaylanan retinal protez olup yine Dünya çapında 100’den fazla hastaya implante edilmiştir. Şu anda bu tedavi Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Sudi Arabistan, İspanya, İsviçre, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hücreleri uyarmakta ve görsel algı oluşturmaktadır. Işık algısı beyinde şekil olarak belirmektedir. Argus II, çok az veya hiç vizüel fonksiyonu kalmamış olan bireylere hayatlarını değiştirebilecek vizüel beceri potansiyeli sunmaktadır. Argus II implantı kör bir bireye şekilleri veya büyük objelerin tanınmasını, kişilerin konumlarının algılanabilmesi, kapı giriş çıkışlarının konumlarını bulmaları ve çizgi ve köşeleri takip edebilmeleri gibi günlük aktivitelerinde pozitif etkiler yaratabilir. Sonuç olarak Argus II kullanıcılarının hayatlarına daha güvenli bir şekilde devam etmelerine imkan sağladığı anlaşılmaktadır.

 

Harici Retinal Dejenerasyon Hakkında

Harici Retinal Dejenerasyon, retinanın dış katmanında bulunan hücrelerin zaman içerisinde bozularak ölmesi ile yapısının bozulmasıdır (ör. Foto reseptörler). Retinal dejenerasyonun önemli bir şekli de Retinitis Pigmentosa (RP)’dır. RP az görülen, kalıtsal bir rahatsızlık olup retinada bulunan ışığa duyarlı gücrelerin zaman içerisinde bozularak görme bozukluklarına ve sonunda körlüğe sebep olan bir hastalıklır. Dünya genelinde 1.5 Milyon kişinin bu hastalıktan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.

 

Argus®II Retinal Protez Sistemi Hakkında

Argus II Sistemi Avrupa’da ilk yapay retina onayı (CE sertifikasyonu) alan ve Amerika’da FDA tarafından onaylanan tek retinal protezdir. Argus II sistemi, ileri ve çok ileri derecede harici retinal dejenerasyona sahip bireylerde işlevini yerine getiremeyen foto reseptörleri bypass edip geride kalan ve faaliyet gösteren retina hücrelerini uyararak görsel algı yaratabilen gelişmiş bir nörostimülatör cihazıdır. Argus II, hasta gözlükleri üzerinde bulunan minyatürize kamera aracılığıyla alınan görüntüleri işler ve kablosuz olarak gözün içerisine implante edilen elektrot dizisine küçük elektriksel darbeler olarak iletir. Gönderilen uyarılar hastanın retinasında kalan hücreleri uyarır ve beyinde görüntü desenleri oluşturur. Hasta bu görsel desenleri nasıl yorumlaması gerektiğini öğrenerek bir miktar görsel fonksiyona kavuşur. Argus II dünya genelinde 100’den fazla hastaya implante edilmiştir ve bazı hastalar 8 yıldan fazla süredir Argus II implantını kullanmaktadır. Sistem uzun süreli güvenilirliğie sahiptir.Tedavi Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, İngiltere, Hollanda, Sudi Arabistan, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da belirli kliniklerde uygulanmaktadır.

 

Second Sight Hakkında

Second Sight Medical Products, Inc., 1998 yılında RP gibi dış retina dejenerasyonu sebebiyle kör olan hastalarının görmelerini sağlamak için retina protezi üretmek amacıyla kurulmuştur.Şirketin misyonu, kör bireylere daha fazla bağımsızlık kazandırabilmek amacıyle implante edilebilir görsel protezleri tasarlamak, geliştirmek ve tanıtmaktır. Argus II retinal protez sistemi A.B.D. ve Avrupada onaylanmıştır. Second Sight aynı zamanda OrionTM kortikal protezlerinin geliştirilmesi alanında da faaliyet göstererek önlenebilir/tedavi edilebilir durumların haricinde kalan körlüklerde bir miktar görüş kazanımı sağlayarak kör kabul edilen bireylere yardımcı olmaya çalışmaktadır. Geliştirilmekte olan Orion kortikal protezlerin uygulanabileceği potansiyel popülasyon sayısı Almanya’da 71.000’dir. Şirketin merkezi, Kaliforniya Sylmar’da ve Avrupa Merkezi İsviçre’nin Lozan şehrindedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.secondsight.com adresini ziyaret edin.

 

Yasal Açıklamalar

İşbu basın açıklaması, yürürlükteki mevcut Menkul Kıymetler Kanunu’nun 27. Bölümü ile Menkul Kıymetler Borsası ve Takas Kanunu Bölüm 21E anlamında ve bu bölümler uyarınca koruma kapsamında olması amaçlanan geleceğe yönelik açıklamalar içermektedir.

Yönetim işbu basın açıklamasında yer alan ileri yönelik açıklamaları mevcut beklentilerine dayalı olarak yapmaktadır; ancak, söz konusu beklentilere dayalı olan bilgiler değişebilir.

Geleceğe yönelik açıklamalar, özünde riskler ve belirsizlikler barındırmaktadır; bunlar, yakın zamanda ibraz edilmiş olunan S-1 Formunda yer alan Risk Faktörleri ve Yönetimin Finansal Durum ve Operasyon Sonuçları Değerlendirmesinde yer alan risk ve belirsizlikleri de içeren unsurlara bağlı olarak, geleceğe yönelik açıklamalarda yer alanlardan esaslı şekilde farklı fiili sonuçlara neden olabilir.

Geleceğe yönelik açıklamalarımızı değerlendirirken söz konusu risk ve belirsizlikleri göz önüne almanızı tavsiye ederiz. Okuycuları, sadece açıklandıkları tarihteki durumu yansıtan geleceğe yönelik açıklamalara olması gerekenden fazla bir anlam yüklememeleri konusunda uyarırız. Federal Menkul Kıymetler Kanununda aksi öngörülmedikçe, burada ya da (herhangi bir yerde) yer alan geleceğe yönelik açıklamalarla ilgili olaylara, koşullara veya durumlara ilişkin beklentilerimizdeki değişiklikleri yansıtan güncellemeleri veya değişiklikleri kamuya duyurma yükümlüğümüzün ya da taahhüdümüzün bulunmadığını beyan ederiz.

 

Hasta Bilgilendirmesi:

ArgusII Bilgilendirme Merkezi: +90 212 230 56 48 arayabilir veya

info@biyonikgoz.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

Medya Bilgilendirmesi:

Şirket Adı:

Yekili kişi:

Tel:

E-Posta:


Yatırımcı Bilgilendirmesi :

Ticari yatırımcılar
MZ North America
Matt Hayden, Chairman
T: 949-259-4896
E: matt.hayden@mzgroup.us

 

Kurumsal Yatırımcılar :

In-Site Communications, Inc.
Lisa Wilson, President
T: 212-452-2793
E: lwilson@insitecony.com

 

Kaynak: Second Sight Medical Products, Inc.